EVLİLİKTEN KORKMAK- EVLİLİK KORKUSU

İlişki ve Çift terapisti olarak evlilik öncesi görüşmelerde sık karşılaştığımız bir durum evlilikten korkan erkek veya evlilikten korkan kadınlardır.

İlişkilerin bir amacı vardır,  zamanla bir evliliğe doğru gitmesi beklenir. İlişki belli bir süre geçmesine rağmen evliliğe doğru gitmediğinde bir durup düşünmek gerekir:

  1. Gerçek niyetim ne? Karşı tarafın niyeti ne?
  2. Sorun nedir? Ben mi evlilikten korkuyorum, yoksa karşı taraf mı evlilikten korkuyor? Evlilik korkusu kimde var? Evlilikten kaçan kim?

Bu sorular bize yol gösterecektir.

Evlilik korkusu gibi görünen şey, aslında başka şeyleri maskeliyor olabilir. Yani kişi zamanı gelince evlenmek istiyordur ancak sizinle değil! Ama sizi de kaybetmek istemediği için bunu size söylemiyor olabilir. Tabi bu  çok üzücü  ve can acıtıcıdır. Kadın veya erkek fark etmiyor bu noktada. Kadın da erkek de karşı tarafı oyalayabiliyor. Maalesef seven ama evlenmek istemeyen erkek veya seven ama evlenmek istemeyen kadın toplumumuzda karşımıza sık çıkmaktadır.

Öte yandan eğer kişi gerçekten evlenmek istiyor ama korkuyorsa bunda çeşitli ailevi, psikolojik, çevresel faktörler vardır. Bunlar:

Ailesinde ve çevresinde çocukluktan itibaren gördüğü evlilik modelleri iyi olmayabilir. Çevresinde hep mutsuz, çatışmalı evliliklerle karşılaşmıştır. Bu da onun evlilikten korkmasına neden olabilir.

Daha önceki ilişkisinde yaşadığı travmalar olabilir: Aldatılma, terk edilme vb.

Özgürlüğüne düşkün olduğu için evliliğin onu kısıtlayacağından korkuyor olabilir.

Evliliğin getirdiği sorumluluğu almaya hazır olmayabilir.

Bu nedenler çeşitlendirilebilir.

Sizin birlikteliğinde “evlilik korkusu” gibi görünen şey nedir, bu maddelerden hangisine giriyor siz bulamıyorsanız veya bulmanıza rağmen ne yapacağınızı bilemiyorsanız ilişkiler konusunda çalışan  bir uzmandan zaman kaybetmeden destek almanızda yarar var. Eğer sorun evlilik korkusu ise bu terapi ile üstesinden gelinebilir. Yok, aslında evlenme niyeti  ortada yoksa değerli zamanınızı yanlış kişi ile kaybetmemiş olursunuz. Yanlış kişiyle çok zaman kaybetmek maalesef sık rastladığımız ve ilerleyen zamanda telafisi zor olan bir durumdur.

Birlikte gerçekten mutlu olacağınız, kıymetinizi bilecek kişiye bir an önce birlikte olmanız dileğiyle…

Meral ÖZTÜRK GÜNEL

Birey ve Çift Terapisti, Psikoterapist

TELEFON

0 322 458 38 33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir