Depresyon Tedavisinde İlk AdımDepresyon tedavisi kişiye özel planlanması gereken bir rahatsızlıktır. Kendi kendine depresyonu tedavi etmek çok zordur ve profesyonel desteğe ihtiyaç vardır. Depresyonun tedavisinde en çok kullanılan  yaklaşım “Bilişsel Davranışçı Terapi” yaklaşımıdır. Eğer depresyon ağır düzeyde ise terapi ile birlikte ilaç tedaisi de bezen gerekli olmaktadır.  Yani çoğunlukla hem ilaç tedavisi hem terapi gerekli olmaktadır. İlaç tedavisini psikiyatri uzmanı, terapiyi ise terapi eğitimi alan uzmanlar (Psikiyatr, Psikolog, Psikolojik Danışman) yapmaktadır.

Davranışsal aktivasyon depresyon tedavisinde önemlidir.Depresyonu anlamak yazımızda belirttiğimiz gibi, kendinizi depresif hissettiğinizde keyif aldığınız şeyleri artık yapamama, insanlarla iletişiminizi azaltma, kendi kabuğunuza çekilme ve daha çok uyuma eğiliminde oluruz.  Bu yüzden davranışlarımızı düzenleme ve canımız istemese de her gün 15 dakika bile olsa düzenli olarak bazı aktiviteler yapmak tedavide çok önemlidir. Yapacağınız bu aktiviteler daha önce yapmayı sevdiğiniz aktiviteler olabileceği gibi, farklı bir aktivite de olabilir.  Bunu nasıl yapacaksınız?

1) Aktivite listenizi oluşturun (yürüyüş yapma, kitap okuma, yüzme, resim yapma, film seyretme,sevdiğiniz bir yemeği yapma, satranç veya tavla oynamak, bahçe işleri ile uğraşmak  vb)

2) Bu listeden her gün bir aktivite seçin ve en az 15 dakika yapın.

3) Yaptığınız bu aktiviteleri not alın. 

 

Aktiviteden keyif almanız ilk etapta beklenmiyor, keyif almasanız bile aktiviteyi yapmanız önemli. Hareket etmeniz, kendi kabuğunuzdan çıkmanız bir uzmandan destek almadan önce kendi kendinize yapabileceğiniz şeylerden birisi. 

 

Kolay gelsin…

 

Meral ÖZTÜRK GÜNEL

Uzman Psikolojik Danışman, Psikoterapist 

 

2 thoughts on “Depresyon Tedavisinde İlk Adım

  ExoRank.com

  (Ocak 28, 2020 - 11:28 pm)

  Awesome post! Keep up the great work! 🙂

   Meral Öztürk

   (Şubat 19, 2020 - 4:06 pm)

   Thank you!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir